You are here

Innovation in Teaching Awards

2011

  • Lynn Arenella, Natural and Applied Sciences
  • Michael Frank, English and Media Studies
  • James Pepe, Computer Information Systems
  • David Szymanski, Natural and Applied Sciences

2010

  • Andy Aylesworth, Marketing
  • Dave Gully and Aaron Jackson, Economics
  • Mary Marcel, Information Design and Corporate Communications; Karen Osterheld and Elliott Levy, Accounting; Candy Bianco, Finance: Work on General Business Core
  • Cyrus Veeser, History

2009

  • Earl Avery, Management; Wiley Davi, English; Duncan Spelman, Management
  • Aaron Jackson, Economics
  • Swati Mukerjee, Economics
  • Mary Wright, English and Graduate English as a Second Language

2008

  • Lisa Curtin, Library; Wiley Davi, English; Colleen Mullally, Library
  • John “Ken” Stuckey, English
  • William “Will” O’Brien, Management
  • Mahendra Gujarathi, Accounting; George “Skip” Hachey, Finance; Charlene O’Brien, Management; Mike Bravo, Management; Raj Sisodia, Marketing

2007

  • Nathan Carter, Math
  • Elliott Levy, Karen Osterheld, Jay Thibodeau, Accounting


2006

  • Ellen Foxman, Marketing; Shawn Hauserman, Marketing and Bentley Service-Learning Center
  • Mark Frydenberg, Computer Information Systems
  • Gregory Hall, Natural Sciences (Psychology)
  • John “Ken” Stuckey, English

2005

  • Mark Frydenberg, Computer Information Systems
  • Jeffrey Livingston, Economics
  • Leslie Waguespack, Computer Information Systems

2004

  • Alan Hoffman, Management
  • Gesa Kirsch, English
  • Joseph Weiss, Management

2003

  • Wiley Davi, English
  • Michael Frank, English
  • Patrick Gregory, Finance
  • Marie Rock, Management

2002

  • William Clarke, Economics
  • Joyce Malcolm, History
  • Heikki Topi, Computer Information Systems
  • William Wiggins (FPT), Mark Nixon, Accounting

2001

  • Barbara Paul-Emile, English
  • Joe Gelinas, Elliott Levy, Jay Thibodeau, Accounting
  • Dorothy Feldman, Karen Osterheld, Jay Thibodeau, Rob Koulish (BPS), Accounting
  • Ruth Spack, English

2000

  • Marcy Crary, Rosa Hunter (Adjunct), Management
  • Marianne Delpo Kulow, Law
  • Gerry Ferrera, Law

1999

  • Stephanie Anderson, Government
  • Iris Berdrow, Management
  • Mark Frydenberg, Wendy Lucas, Computer Information Systems
  • Bill Schiano, Computer Information Systems

1998

  • Gerry Ferrera, Law
  • Barbara Paul-Emile, English